Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16JN
D38999/20JG16JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG16JN.pdf
Availability of D38999/20JG16JN
QUANTITY
D38999/20JG16JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16JN
Related LinksD38999/, D38999/20JG16JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16JN Details Description
Related parts for D38999/20JG16JN
FIXED IND 330UH 1.7A 230 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM R/A T/H 10AU datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 125V datasheet.pdf