Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16PD-LC
D38999/20JG16PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JG16PD-LC.pdf
Availability of D38999/20JG16PD-LC
QUANTITY
D38999/20JG16PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16PD-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JG16PD-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16PD-LC Details Description
Related parts for D38999/20JG16PD-LC
IC OPAMP GP 7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 4POS DL SMD AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf