Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG35HN
D38999/20JG35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG35HN.pdf
Availability of D38999/20JG35HN
QUANTITY
D38999/20JG35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG35HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG35HN
Related LinksD38999/, D38999/20JG35HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG35HN Details Description
Related parts for D38999/20JG35HN
IC BATTERY MANAGER IND 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf