Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG35PN
D38999/20JG35PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG35PN.pdf
Availability of D38999/20JG35PN
QUANTITY
D38999/20JG35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG35PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG35PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG35PN
Related LinksD38999/, D38999/20JG35PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG35PN Details Description
Related parts for D38999/20JG35PN
CAP FILM 0.3UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC PCIE PACKET SWITCH LQFP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SIP12 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf