Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG39HA
D38999/20JG39HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG39HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG39HA.pdf
Availability of D38999/20JG39HA
QUANTITY
D38999/20JG39HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG39HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG39HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG39HA
Related LinksD38999/, D38999/20JG39HA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG39HA Details Description
Related parts for D38999/20JG39HA
FUSE RESETTABLE 7A 30V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2/0 AWG RED 25' datasheet.pdf
LABEL ROLL HLDR 5" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf