Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG41HN
D38999/20JG41HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG41HN.pdf
Availability of D38999/20JG41HN
QUANTITY
D38999/20JG41HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41HN
Related LinksD38999/, D38999/20JG41HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG41HN Details Description
Related parts for D38999/20JG41HN
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
LIGHT PIPE .250" PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 2.71V 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X0.3MM datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 10MM 4POS GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf