Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG41PA
D38999/20JG41PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JG41PA.pdf
Availability of D38999/20JG41PA
QUANTITY
D38999/20JG41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG41PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG41PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG41PA
Related LinksD38999/, D38999/20JG41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG41PA Details Description
Related parts for D38999/20JG41PA
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 1.53 OHM datasheet.pdf