Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH21BN
D38999/20JH21BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH21BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH21BN.pdf
Availability of D38999/20JH21BN
QUANTITY
D38999/20JH21BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH21BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH21BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH21BN
Related LinksD38999/, D38999/20JH21BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH21BN Details Description
Related parts for D38999/20JH21BN
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf