Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH21JA
D38999/20JH21JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH21JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH21JA.pdf
Availability of D38999/20JH21JA
QUANTITY
D38999/20JH21JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH21JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH21JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH21JA
Related LinksD38999/, D38999/20JH21JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH21JA Details Description
Related parts for D38999/20JH21JA
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 17-28V 4.2A datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917 datasheet.pdf
TATTOO EARPLUG datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf