Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH21SN
D38999/20JH21SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH21SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH21SN.pdf
Availability of D38999/20JH21SN
QUANTITY
D38999/20JH21SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH21SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH21SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH21SN
Related LinksD38999/, D38999/20JH21SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH21SN Details Description
Related parts for D38999/20JH21SN
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 69099 2/0AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 856 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
4+4 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
RES 312.8 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 720P 28-CSP3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf