Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH21SNLC
D38999/20JH21SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH21SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH21SNLC.pdf
Availability of D38999/20JH21SNLC
QUANTITY
D38999/20JH21SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH21SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH21SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH21SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JH21SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH21SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JH21SNLC
IC PLL W/LOCK DETECTOR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OBD-II WTW TERMINAL 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT SHELL 12POS datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf