Souriau Connection Technology D38999/20JH35SNL
D38999/20JH35SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH35SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH35SNL.pdf
Availability of D38999/20JH35SNL
QUANTITY
D38999/20JH35SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH35SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH35SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH35SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JH35SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JH35SNL Details Description
Related parts for D38999/20JH35SNL
WASHER FLAT 3/8 NYLON datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 2 datasheet.pdf
CONN MALE 5POS STEREO CBL MT R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf