Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH53JN
D38999/20JH53JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH53JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH53JN.pdf
Availability of D38999/20JH53JN
QUANTITY
D38999/20JH53JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH53JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH53JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH53JN
Related LinksD38999/, D38999/20JH53JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH53JN Details Description
Related parts for D38999/20JH53JN
FIXED IND 1.2MH 370MA 2.55 OHM datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 6A PCB MNT datasheet.pdf
CABLE MMCX-SMA JACK RG-316 24" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 60MA 39 OHM TH datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES 10K OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf