Souriau Connection Technology D38999/20JH53SNL
D38999/20JH53SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH53SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH53SNL.pdf
Availability of D38999/20JH53SNL
QUANTITY
D38999/20JH53SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH53SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH53SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH53SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JH53SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JH53SNL Details Description
Related parts for D38999/20JH53SNL
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH HISIDE PGDSO-14-31 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 50A datasheet.pdf
PARTITION PLATE GRAY datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT INSTALATION 2POS datasheet.pdf