Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH55HN
D38999/20JH55HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JH55HN.pdf
Availability of D38999/20JH55HN
QUANTITY
D38999/20JH55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55HN
Related LinksD38999/, D38999/20JH55HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH55HN Details Description
Related parts for D38999/20JH55HN
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CABLE 2COND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 427 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
MOD CBL 5FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf