Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH55JN
D38999/20JH55JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH55JN.pdf
Availability of D38999/20JH55JN
QUANTITY
D38999/20JH55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55JN
Related LinksD38999/, D38999/20JH55JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH55JN Details Description
Related parts for D38999/20JH55JN
CONN HEADER 9POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 8A DPAK datasheet.pdf
C/A 50.125UM RIS MTRJ 20M1 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf