Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH55PA-LC
D38999/20JH55PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JH55PA-LC.pdf
Availability of D38999/20JH55PA-LC
QUANTITY
D38999/20JH55PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20JH55PA-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH55PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20JH55PA-LC
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 510K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 34POS .100 DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf