Souriau Connection Technology D38999/20JH55PNL
D38999/20JH55PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20JH55PNL.pdf
Availability of D38999/20JH55PNL
QUANTITY
D38999/20JH55PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JH55PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JH55PNL Details Description
Related parts for D38999/20JH55PNL
VARISTOR 76V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 8" BLU datasheet.pdf