Souriau Connection Technology D38999/20JH55SNL
D38999/20JH55SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JH55SNL.pdf
Availability of D38999/20JH55SNL
QUANTITY
D38999/20JH55SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JH55SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JH55SNL Details Description
Related parts for D38999/20JH55SNL
CONN RCPT 12POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
T3009, 2NC+1NO MBB, FLAT ACT datasheet.pdf
26 INCH GROUNDING TRACK datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf