Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ24SNLC
D38999/20JJ24SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ24SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ24SNLC.pdf
Availability of D38999/20JJ24SNLC
QUANTITY
D38999/20JJ24SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ24SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ24SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ24SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JJ24SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ24SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JJ24SNLC
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC GATE DVR 4A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf