Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29BD
D38999/20JJ29BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29BD.pdf
Availability of D38999/20JJ29BD
QUANTITY
D38999/20JJ29BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29BD
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29BD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29BD Details Description
Related parts for D38999/20JJ29BD
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SENSOR STRIP 24PORT PCB datasheet.pdf
MAX-LOC F4 1 .812-.937" STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf