Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29HN
D38999/20JJ29HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ29HN.pdf
Availability of D38999/20JJ29HN
QUANTITY
D38999/20JJ29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29HN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29HN Details Description
Related parts for D38999/20JJ29HN
BRAID ROSIN SILVER .025"X25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf