Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29JA
D38999/20JJ29JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29JA.pdf
Availability of D38999/20JJ29JA
QUANTITY
D38999/20JJ29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29JA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ29JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29JA Details Description
Related parts for D38999/20JJ29JA
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS FEMALE CORD #26 datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 12.5K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf