Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ29SNLC
D38999/20JJ29SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ29SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ29SNLC.pdf
Availability of D38999/20JJ29SNLC
QUANTITY
D38999/20JJ29SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ29SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ29SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ29SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JJ29SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ29SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JJ29SNLC
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC OPAMP VID DIFF SGL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 5V .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
QUARTZ-RESTRIKE RELAY datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 25' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10POS 2.54MM 6" datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM SMD datasheet.pdf