Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ35SN
D38999/20JJ35SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ35SN.pdf
Availability of D38999/20JJ35SN
QUANTITY
D38999/20JJ35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ35SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ35SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ35SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ35SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ35SN
MOSFET RF 3.5GHZ 3W 6V 1.5-PLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 5.8A 17.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf