Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ43PN
D38999/20JJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ43PN.pdf
Availability of D38999/20JJ43PN
QUANTITY
D38999/20JJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ43PN Details Description
Related parts for D38999/20JJ43PN
FIXED IND 1.8MH 800MA 1.39 OHM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BEIGE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf