Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ43SN
D38999/20JJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ43SN.pdf
Availability of D38999/20JJ43SN
QUANTITY
D38999/20JJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ43SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ43SN
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 10MM SQ TO-5HERM datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf