Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ43SNLC
D38999/20JJ43SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ43SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ43SNLC.pdf
Availability of D38999/20JJ43SNLC
QUANTITY
D38999/20JJ43SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ43SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ43SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ43SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JJ43SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ43SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JJ43SNLC
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf