Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ46PN
D38999/20JJ46PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ46PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ46PN.pdf
Availability of D38999/20JJ46PN
QUANTITY
D38999/20JJ46PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ46PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ46PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ46PN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ46PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ46PN Details Description
Related parts for D38999/20JJ46PN
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.9V 6-TDFN datasheet.pdf
CABLE FOR SCREW TERMINAL 3M datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BCH 16-POSITION REAL CODE datasheet.pdf
RES 256 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE HLDR SCREW MNT NAT .75" datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf