Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ46SN
D38999/20JJ46SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ46SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ46SN.pdf
Availability of D38999/20JJ46SN
QUANTITY
D38999/20JJ46SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ46SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ46SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ46SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ46SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ46SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ46SN
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 1W datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 9600UF 20% 20V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 14K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf