Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ61HA
D38999/20JJ61HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ61HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ61HA.pdf
Availability of D38999/20JJ61HA
QUANTITY
D38999/20JJ61HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ61HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ61HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ61HA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ61HA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ61HA Details Description
Related parts for D38999/20JJ61HA
MEMORY CARD FLASH 192MB datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP09S/AE09G/CMP09S datasheet.pdf
CONN RING STR 6AWG #1/2" PLAIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2012 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOUNTING PLATES .50''X6.75'' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf