Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ61PN
D38999/20JJ61PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ61PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ61PN.pdf
Availability of D38999/20JJ61PN
QUANTITY
D38999/20JJ61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ61PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ61PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ61PN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ61PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ61PN Details Description
Related parts for D38999/20JJ61PN
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.53"LX3.54"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf