Souriau Connection Technology D38999/20JJ7PA
D38999/20JJ7PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ7PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ7PA.pdf
Availability of D38999/20JJ7PA
QUANTITY
D38999/20JJ7PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ7PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ7PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions99
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ7PA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ7PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JJ7PA Details Description
Related parts for D38999/20JJ7PA
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 380MHZ 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 80POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf