Amphenol Aerospace Operations D38999/20KD15PA
D38999/20KD15PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KD15PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KD15PA.pdf
Availability of D38999/20KD15PA
QUANTITY
D38999/20KD15PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KD15PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KD15PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KD15PA
Related LinksD38999/, D38999/20KD15PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KD15PA Details Description
Related parts for D38999/20KD15PA
CAP MICA 2000PF 5% 100V 2220 datasheet.pdf
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf