Amphenol Aerospace Operations D38999/20KD15PN
D38999/20KD15PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KD15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KD15PN.pdf
Availability of D38999/20KD15PN
QUANTITY
D38999/20KD15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KD15PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KD15PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KD15PN
Related LinksD38999/, D38999/20KD15PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KD15PN Details Description
Related parts for D38999/20KD15PN
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 1/2" datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ0 6.89" datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 184CSBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
CARD MARKER VOLTAGE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH SMD datasheet.pdf