Amphenol Aerospace Operations D38999/20KD18SNLC
D38999/20KD18SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KD18SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KD18SNLC.pdf
Availability of D38999/20KD18SNLC
QUANTITY
D38999/20KD18SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KD18SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KD18SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KD18SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20KD18SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KD18SNLC Details Description
Related parts for D38999/20KD18SNLC
IC BCD UP/DWN COUNTR PRST 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 8P PLASTIC datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf