Souriau Connection Technology D38999/20KD19SNL
D38999/20KD19SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KD19SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KD19SNL.pdf
Availability of D38999/20KD19SNL
QUANTITY
D38999/20KD19SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KD19SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20KD19SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KD19SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20KD19SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KD19SNL Details Description
Related parts for D38999/20KD19SNL
FIXED IND 4.3UH 7.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER PQ 32 X 20 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 858MA 288 MOHM datasheet.pdf