Souriau Connection Technology D38999/20KE35PD
D38999/20KE35PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KE35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KE35PD.pdf
Availability of D38999/20KE35PD
QUANTITY
D38999/20KE35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KE35PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20KE35PD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KE35PD
Related LinksD38999/, D38999/20KE35PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KE35PD Details Description
Related parts for D38999/20KE35PD
FIXED IND 68UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE FET 56-QFN datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123H datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1" CIR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.32A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 3300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf