Amphenol Aerospace Operations D38999/20KE35SN
D38999/20KE35SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KE35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KE35SN.pdf
Availability of D38999/20KE35SN
QUANTITY
D38999/20KE35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KE35SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KE35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KE35SN
Related LinksD38999/, D38999/20KE35SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KE35SN Details Description
Related parts for D38999/20KE35SN
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 39V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IMPACT RAM 4X16 OPEN SN datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 4POS 6' datasheet.pdf
RACK MOUNT KIT FOR XLN MODELS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-262AA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf