Amphenol Aerospace Operations D38999/20KE6SA
D38999/20KE6SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KE6SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KE6SA.pdf
Availability of D38999/20KE6SA
QUANTITY
D38999/20KE6SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KE6SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KE6SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KE6SA
Related LinksD38999/, D38999/20KE6SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KE6SA Details Description
Related parts for D38999/20KE6SA
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANSMITTER DIODE FIBER OPTIC datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR CW WD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf