Souriau Connection Technology D38999/20KG16SN
D38999/20KG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KG16SN.pdf
Availability of D38999/20KG16SN
QUANTITY
D38999/20KG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG16SN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG16SN
Related LinksD38999/, D38999/20KG16SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KG16SN Details Description
Related parts for D38999/20KG16SN
IC DETECTOR VOLT 2.3V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RESISTOR 68 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf