Souriau Connection Technology D38999/20KG39AN
D38999/20KG39AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG39AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20KG39AN.pdf
Availability of D38999/20KG39AN
QUANTITY
D38999/20KG39AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG39AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG39AN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG39AN
Related LinksD38999/, D38999/20KG39AN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KG39AN Details Description
Related parts for D38999/20KG39AN
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR SPRING PIN datasheet.pdf
IC CTLR AC 900A 1600V HVL datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE RCPT 12" 22AWG datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 220W H-37260-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
330UF 385V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf