Amphenol Aerospace Operations D38999/20KG39PN
D38999/20KG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KG39PN.pdf
Availability of D38999/20KG39PN
QUANTITY
D38999/20KG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG39PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG39PN
Related LinksD38999/, D38999/20KG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KG39PN Details Description
Related parts for D38999/20KG39PN
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 4.5V 200MA 8-LPCC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 20UH SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
STAR RING KRIMPTITE (SRA-129-10) datasheet.pdf
AC CORD AU C13 6' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AA datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf