Amphenol Aerospace Operations D38999/20KG41BD
D38999/20KG41BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG41BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KG41BD.pdf
Availability of D38999/20KG41BD
QUANTITY
D38999/20KG41BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG41BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG41BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG41BD
Related LinksD38999/, D38999/20KG41BD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KG41BD Details Description
Related parts for D38999/20KG41BD
LABEL S LAM 2 PC .75X1.5" 100/RL datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf