Amphenol Aerospace Operations D38999/20KG41PA
D38999/20KG41PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KG41PA.pdf
Availability of D38999/20KG41PA
QUANTITY
D38999/20KG41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG41PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG41PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG41PA
Related LinksD38999/, D38999/20KG41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KG41PA Details Description
Related parts for D38999/20KG41PA
FIXED IND 15UH 1.18A 217 MOHM datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
STAR RING INSULKRIMP (STEEL) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2600UF 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
RZ03-1C4-D006 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf