Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH53PA
D38999/20KH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53PA
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KH53PA.pdf
Availability of D38999/20KH53PA
QUANTITY
D38999/20KH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53PA
Related LinksD38999/, D38999/20KH53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH53PA Details Description
Related parts for D38999/20KH53PA
FIXED IND 10UH 1.1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
WIRE WRAP HAND TOOL 20-26AWG datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
BLADE BRISTOL 0.076" 4" datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 31MM HT MED datasheet.pdf