Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH53PC
D38999/20KH53PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53PC
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KH53PC.pdf
Availability of D38999/20KH53PC
QUANTITY
D38999/20KH53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53PC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53PC
Related LinksD38999/, D38999/20KH53PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH53PC Details Description
Related parts for D38999/20KH53PC
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf