Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH53SN
D38999/20KH53SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53SN
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KH53SN.pdf
Availability of D38999/20KH53SN
QUANTITY
D38999/20KH53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53SN
Related LinksD38999/, D38999/20KH53SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH53SN Details Description
Related parts for D38999/20KH53SN
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.2VC SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 400MA AXIAL datasheet.pdf