Souriau Connection Technology D38999/20KH53SNL
D38999/20KH53SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH53SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KH53SNL.pdf
Availability of D38999/20KH53SNL
QUANTITY
D38999/20KH53SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH53SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH53SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH53SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20KH53SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KH53SNL Details Description
Related parts for D38999/20KH53SNL
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 5SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf