Amphenol Aerospace Operations D38999/20KH55PA
D38999/20KH55PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH55PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KH55PA.pdf
Availability of D38999/20KH55PA
QUANTITY
D38999/20KH55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH55PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH55PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH55PA
Related LinksD38999/, D38999/20KH55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KH55PA Details Description
Related parts for D38999/20KH55PA
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1501TR12" datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MODULE SINGLE GIGABIT LAN 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 23.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf